Jak porozumieć się z pracownikiem z Ukrainy?

Pracodawcy w Polsce wykazują duże zainteresowanie, jeżeli chodzi o zatrudnianie pracowników z Ukrainy. Język ukraiński coraz częściej można usłyszeć na polskich ulicach, w marketach, a także restauracjach. Wschodni akcent bez dwóch zdań przyciąga uwagę, ale także już nikogo nie dziwi. Polacy przyzwyczaili się, że ich sąsiadami coraz częściej są Ukraińcy. Nikogo już nie zaskakuje to, że rozmowa z Ukraińcem nie jest trudna. W końcu obywa języki są bardzo podobne. Sprzyja to swobodnemu porozumiewaniu się.

Język polski oraz język ukraiński należą do tej samej grupy języków słowiańskich. Język ukraiński jest językiem wschodniosłowiańskim, a polski zachodniosłowiańskim. W codziennej komunikacji możemy przekonać się, że obydwa języki są do siebie bardzo podobne. Wiele ukraińskich słów jest wręcz identycznych, jak polskie czy staropolskie. Badacze języka podają, że różnice między językiem polskim a ukraińskim występują jedynie w 30%. Wpływ na to ma zapewne także historia narodów, których losy na przestrzeni wieków przeplatały się. Jeszcze przed Unią Lubelską polonizmy pojawiły się w codziennym użyciu Ukraińców. Dominowało przede wszystkim słownictwo techniczne oraz administracyjne. Dużo polonizmów przedostało się także do języka potocznego i literatury, w szczególności na przełomie XIX i XX wieku.

Komunikacja z pracownikami ze Wschodu

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy? Czy trudno będzie się z nim porozumieć? Te dwa pytania bardzo często zadają pracodawcy w Polsce. W większości przypadków, komunikacja z Ukraińcem nie stwarza większych problemów. Wszystko oczywiście zależy od zajmowanego stanowiska oraz od tego, jak długo przebywa on w Polsce. Wielu pracodawców organizuje dla pracowników z Ukrainy kursy językowe, dzięki którym poznają słowa i wyrażenia przydatne w miejscu pracy. Później wystarczy już proste komunikowanie się, a pracownik z Ukrainy dokładnie wie, co ma do zrobienia i z łatwością wykonuje wszystkie polecenia. Przy odrobinie chęci, pracodawca zrozumie swojego pracownika bez najmniejszych problemów.

Specjalistyczne kursy językowe dla Ukraińców

Jeżeli pracodawca chce zatrudnić pracownika na wysokim stanowisku wymagającym płynnej znajomości języka, zazwyczaj wysyła taką osobę na specjalistyczne, branżowe kursy językowe. Dzięki temu pracownicy z Ukrainy zyskują dużą swobodę porozumiewania się, a jednocześnie poznają specjalistyczne słowa, które ułatwiają im wypełnianie obowiązków zawodowych.